Patiler hakkında her şey…

ROTTWEİLER

ROTTWEİLER


İsmini Almanyadaki bir kasabadan alan Rottweiler özellikle Roma İmparatorluğu döneminde her alanda kullanılmaktaydı. İtaakâr, sadık, cesur, dayanıklı ve enerjik bir tür olarak tanınır. Günümüzde polis köpeği, çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanılırlar.
Kaslı vücudu, büyük kafa ve çene yapısı, kendinden emin, ciddi ve tehditkâr duruşu ile korku salan bu tür genel olarak insanlar, kediler ve evcil hayvanlarla sorunsuz anlaşabilsede diğer köpeklerle arası pek iyi değildir. İtaat eğitimi şarttır, bunun yanı sıra yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmesi gerekir, aksi takdirde; koruma ve sahiplenme güdüsü baskın olduğundan, sahibi olan aile üyeleri hariç herkese, her şeye karşı yıkıcı ve saldırgan tutumda olurlar. Çeneleri çok güçlüdür. National Geographic analizlerine göre ısırık şiddeti en fazla olan köpek türüdür. Özellike ilk defa gideceğiniz ortamlara tasmayla hatta ağızlıkla götürmeniz iyi bir tercih olacaktır.
Soğuk havaları severler ve aşırı sıcaklardan rahatsızlık duyabilirler. Ev içinde bakılacaksa mutlaka günlük egzersizi yaptırılmalıdır. Uzun süre bağlı ya da sürekli evde kalırlarsa davranış değişikliği ve çevreye zarar verme görülebilir. Uzun yürüyüşleri, tempolu koşuları ve yüzmeyi çok severler.
Tüyleri aşırı bir bakım istemez, belli aralıklarla kauçuk eldivenle toplanabilir. Kulakları temiz olmalı ve tırnakları kısa tutulmalıdır. Boğazlarına çok düşkündürler, porsiyonlarına dikkat etmelisiniz ayrıca horlama da görülebilir.
Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 40-60 kg arasında değişmektedir.