Patiler hakkında her şey…

ALASKA KURDU

ALASKA KURDU

Alaska Kurtları, Sibirya Kurtları(Husky) ile sık sık karıştırılan türlerdir. Alaska Kurtları, Sibirya Kurtlarına oranla daha uzun boylu ve kiloludur, fiziksel farklılıkları gözle görülecek kadar belirgindir ve Sibirya Kurtlarının gözleri mavi ya da kahverengi iken Alaska Kurtlarının gözleri genelde siyahtır nadiren kahverengi renktedir.
Oldukça güçlü ve kaslı vücut yapıları ile kızak çekiminde ve birçok işte insanlar tarafından yardımcı olarak kullanılmaktadırlar. Fiziki yapıları köpekten daha çok kurta benzemektedir.
Çift katmanlı tüyleri sayesinde soğuk, yağışlı, karlı havalara hatta dondurucu soğuklara bile dayanabilirler. Yılda iki kez tüy değişimi geçirirler ve tüyleri serttir, yıkanmaması tavsiye edilir. Kirlenen tüyleri düzenli olarak döktüğü için sık sık taranması gerekir. Bölgesinin dışında ve özellikle sıcak iklimde beslendiklerinde ciddi sağlık sorunları yaşarlar ve ömürlerinin daha ilk birkaç yılında kalp hastalıkları ile ölme riski ile karşı karşıya kalırlar. Şehir ve ev hayatına kesinlikle uygun değillerdir, geniş alanlara ve soğuk iklime ihtiyaç duyarlar.
Uluma ve kazma güdüleri vardır, bahçenizi ve çitlerinizi kazıp kaçamayacağı şekilde organize etmeniz gerekir. Dominant bir türdür. İtaat eğitimi çok zor olsada sahibine oldukçsa sadıktır, aile bireyleri ve çocuklar ile problem yaşamaz ama dış tehditlere ve diğer hayvanlara karşı oldukça saldırgandır, tasmasız gezdirilmemelidir. Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 30 ila 45 kg arasında değişmektedir.