Patiler hakkında her şey…

BERNESE

BERNESE

İsviçre kökenli sürü ve bekçi köpeğidir. Soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklıdır ve soğuk iklimlerde yaşamayı severler. Çok güçlü ve enerjiktir, zorlu şartlarda, yorulmadan saatlerce görev yapabilirler. Dikkatli, uyanık ve oldukça cesur olan Bernese, tehlikeleri erkenden fark edip çevresini koruma altına alır. Görünüşü oldukça sevimli ve göz alıcıdır. Güzel görüntüsü huyuna da yansımıştır, çocuklar ve ailesi ile vakit geçirmeyi, eğlenmeyi çok sever. Sevecen, sıcak kanlı ve oyuncudur.
Eğitimi zor değildir ama sertlikten hoşlanmaz, tek bir kişiye bağlanma güdüleri yüksektir bu yüzden sakin ve etkileşim temelli bir eğitim gerekir. Genel olarak herkese ve herşeye karşı sakin olan bu tür, işler kendisini ve çevresini korumaya gelince genel kimliğinin tam zıttı davranışlar sergiler. Yetişkinleri iri cüsselidir ayrıca dişleri çok keskindir. Tüm bu güçlü yapısına rağmen sağlık problemlerini sık yaşayan bir türdür, ömürleri maksimum 10 yıldır.
Su geçirmez bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri çok sık bakım ister, normal dönemlerde iki üç günde bir, tüy dökme döneminde her gün taranmalıdır, yüksek egzersiz ihtiyacı, tüy dökme sıklığı ve fazlaca havlaması sebebiyle evde bakıma çok uygun değildir.
Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 35-55 kg arasında değişmektedir.