Patiler hakkında her şey…

BORDER COLLİE

BORDER COLLİE

Anavatanı Britanya adası olan Border Collie; sosyal, sevimli, zeki ve oyuncu bir türdür, aile üyeleri ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Muhteşem bir çoban köpeğidir, çoğu kez havlamaya gerek bile duymadan sürüyü kontrol edebilir.
Egzersiz ve oyun ihtiyacı çok fazladır bu yüzden apartman ortamında bakmak zordur, gün içinde sürekli aktif olmayı, eğitimi, görevleri, bir şeylerle uğraşmayı sever. Frizbi, sopa, kemik yakalama türü oyunları çok severler. Çekingen bir türdür, yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirilmesi faydalı olacaktır. Yalnız bırakıldığıklarında agresifleşip eşyalara ve çevreye zarar verebilirler. Uzun süre yalnız bırakılırsa duygu ve davranış değişimleri gösterebilirler.
Genel olarak diğer köpek türleri ilede iyi geçinirler. Çoban köpeği güdüleri olduğu için yabancı kişilere ve koşan zıplayan çocuklara karşı koruma güdüsü tetiklenebilir, saldırma, ısırma gibi durumlar görülebilir. Eğitimi zor değildir ama dominant iç güdüleri ve bölgesini kontrol etme güdüleri olduğu için sahibine karşı bile zaman zaman asilik yapabilir. Kulakları çok hassastır, en ufak sesleri bile algılayabilir.
Neredeyse her renkte Border Collie vardır, çift katmanlı tüylerini haftada bir kez fırçalamak gerekir. Kulaklarını da kontrol edip temizlenizde fayda var.
Boyları 45-55 cm arasında değişirken, kiloları 15-25 kg arasında değişmektedir.