Patiler hakkında her şey…

BOXER

BOXER

Uyumlu, zeki ve kin tutmayan özellikleri ile anlaşması ve beraber yaşaması en kolay türlerdendir. Özellikle çocuklu aileler içinde ideal bir köpektir. Eğlenceli ve muzip bir türdür, aile üyeleri ile vakit geçirmeyi “onları uğraştırmayı” ve eğlendirmeyi ve çok severler. Bulldog ve Bullenbessier ırkı köpeklerin melezleştirilmesi ile mevcut genetik yapısına ulaşmıştır. Sürüyü toparlama, hayvan avlama ve haberci köpek olarak uzun yıllar beslenmişlerdir. Günümüzde genel olarak bekçi köpeği ve polis köpeği olarak beslenirler.
Apartman bakımına uygundur ama çok enerjiktir ve günlük egzersiz ihtiyaçları mutlaka karşılanmalıdır, sıkıldıklarında ve aç kaldıklarında agresifleşebilirler. Bahçede bakıyor olsanız bile yeterince ilgilenmezseniz ve kendi haline bırakırsanız sert ve tahrip edici olabilirler, yuvasına ve bahçeye zarar verebilirler. Oldukça güçlü olan ve sertlikten hoşlanan bir tür olduğu için yabancı insanlara ve köpeklere karşı mesafelidir, ilk karşılaşmalarda dikkatli olmanız gerekir.
Vücutları ve bünyeleri aşırı sıcak ve soğuk havalara karşı hassastır, bahçede bakılacaksa yuvası uygun ayarlanmalıdır yoksa ciddi sağlık problemleri yaşayabilirler. Romatizmaya meyilli oldukları için yağışlı havalarda dışarıda gezdirmemek doğru bir tercih olacaktır. Sarkık yanakları ve burun yapıları sebebiyle genelde uyurken horlarlar ve salyaları akar. Genetik olarak sağırlık çok sık görülmektedir, ilk aylardan itibaren köpeğiniz tepkisiz ise mutlaka veterinere danışın. Yılda bir kez tüy dökerler.
Avcı güdüleri olduğu için eğitimleri sırasında özellikle insanların üstüne zıplamamaları konusunda eğitilmelidirler, oyun oynarken ve gezerken kaba davranmaya ve sert hareketlerde bulunmaya yatkındırlar, kontrolü kaybetmemelisiniz ve iyi eğitmelisiniz, bu alışkanlıkları sürekli hale gelirse can sıkıcı olabilir.
Boyları 50-65 cm arasında değişirken, kiloları 25-35 kg arasında değişmektedir.