Patiler hakkında her şey…

BULLMASTIFF

BULLMASTIFF

İngiltere kökenli Bullmastiff, İngilizmastiff ve Bulldog türünün melezleşmesi ile ortaya çıkan bir türdür. Genel olarak kaçak avcıları yakalamak ve arazilerin, ürünlerin güvenliğini sağlamak için kullanılmışlardır. Kapalı ortamda bakıma uygun değildir, kapalı ve tutsak durumda kalırsa agresifleşip kontrolden çıkabilir. Sert ve tehditkâr bir görüntüye sahiptir, günlük rutini içinde sakin olsada, diğer köpeklere ve yabancılara karşı tahammülü çok azdır. İnatlaşma ve kışkırtma durumunda da sert ve orantısız müdahalelerde bulunabilir. Saldırdığı hedefleri yere devirip üstüne çıkmaya çalışırlar.
Eğitim aşamasında tasmayı çekmeden yürüme, peşinde olduğu şeyi ısırıp yaralamaması konusunda eğitilmelidir. İtaat eğitimleri zordur, inatçı ve dominant yapıları sebebiyle çok uğraşı gerektirebilir, eğitimi sırasındaki tavır ve ses tonu bile önemlidir, otoritenizi mutlaka sağlamanız gerekir.
Enerjik bir tür olmasına rağmen tembelliğe ve kilo almaya çok yatkındır, egzersizlerini ihmal etmemelisiniz. Çok az tüy dökerler, tırnakları kontrol edilmeli ve düzenli aralıklarla kesilmelidir. Aile üyeleri ve çocuklarla uyum içinde yaşayabilsede cüsseleri ve sertlikten hoşlanan tarzları sebebiyle çocuklarla başbaşa bırakmamak daha doğru bir tercih olacaktır, Bullmastiff için “oyun” olan bir şey çocuğunuza ciddi zarar verebilir. Kafa, burun ve çene yapıları sebebiyle horlama ve salya akıtma görülür.
Boyları 60-70 cm arasında değişirken, kiloları 45-60 kg arasında değişmektedir.