Patiler hakkında her şey…

BULLTERRİER

BULLTERRİER

Belirgin yüz hatları ile çok dikkat çeken bir türdür. Bulldog, İngiliz Terrier ve İspanyol Pointer türlerinin melezleşmesi ile günümüzdeki genetik ve fiziksel yapısına ulaşmıştır. Kaslı, çevik ve güçlü yapıları ile fazlası ile aktif ve enerjik bir türdür. Egzersiz ihtiyaçları karşılanmazsa ve sürekli yalnız bırakılırlarsa agresif bir ruh haline bürünürler ve kontrol edilmesi oldukça zorlaşır.
Dövüş köpeği olarak yıllarca beslenmişlerdir, köpek dövüşlerinin yasaklanması ile beraber zaman içerisinde eğitilmiş ve evcilleştirilmiştir. Aile üyeleri ile ayrıca sosyalleştirilebilirlerse çocuklar ve diğer hayvanlar ilede çok iyi anlaşırlar, iyi bir eğitimle bekçi ve aile köpeği olarak beslenmesi kolaydır. Yavruyken iyi eğitilemezlerse yetişkinken eğitilmleri neredeyse imkansızdır.
Dominant özellikleri ve inatçı yapıları sebebiyle eğitimleri zor olduğundan ilk defa köpek sahibi olacaklar için çok uygun bir tür değildir. Ayrıca diğer köpeklere karşı baskın gelme güdüleri olduğundan problem yaşayabilirsiniz, farklı cins köpeğiniz varsa ikincil köpek olarak bu türü tercih etmemelisiniz. Genel olarak saldırmaktan öte savunma özellikleri olsada koruma güdüleri baskındır, tehdit algıladığında insiyatif kullanarak direkt saldırıya geçebilir, tasmasız gezdirmemeniz daha doğru olacaktır. Genetik olarak sağırlık görülebilmektedir.
Boyları 45-55 cm arasında değişirken, kiloları 20-30 kg arasında değişmektedir.