Patiler hakkında her şey…

CANE CORSO

CANE CORSO

İtalyan Mastiff olarakta bilinen, anavatanı İtalya olan, antik eser tablolarda bile kendine yer bulmuş, kökenleri çok eskiye dayanan önemli bir köpek türüdür. Genel olarak bekçi ve
koruma köpeği olarak beslenmişlerdir. Günümüzde; çoban köpeği, iz sürme köpeği ve av amaçlı dalış köpeği olarak beslenirler. Ev hayatına uyum sağlayabilselerde, ilgilenilmezse ve egzersiz ihtiyaçları karşılanmazsa agresifleşip evdeki eşyalara zarar verebilirler.
İtaat eğitimi zaruridir, ailenin tüm üyelerini iyice tanımalı ve benimsemelidir. Zira yabancılara ve diğer hayvanlara karşı tahammülü neredeyse hiç yoktur, eğitimli olanların bile zaman zaman kontrolden çıkma riski vardır. Koruma güdüsü çok baskındır, en ufak tehditte çok sert müdahale ederler. İlk defa köpek sahibi olacakların tercih etmemesi gereken türlerdendir. Oldukça güçlüdür; kaslı vücudu, duruşu, kafa yapısı, bakışları ve fiziki görünüşü itibari ile gücünü tam olarak yansıtır ve tehditkâr bir görüntüsü vardır.
Derisi kalın ve dayanıklıdır, az tüy döken bir tüdür. kısa ve parlak tüylerinin bakımı kolaydır. Ev içi bakımda yıkamak zaruri hale gelebilir.
Gelişim süreçlerini tamamlamaları 18 ayını doldurdukları zamana kadar uzayabilir.
Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 45-55 kg arasında değişmektedir.