Patiler hakkında her şey…

CAVALIER KING CHARLES

CAVALIER KING CHARLES

Kral Charles çocukken Cocker Spaniel cinsi bir köpekle büyümüş ve ona çok bağlanmıştır. Köpeklere olan aşırı merakı onu farklı arayışlara ve macerelara itmiş, Toy Spaniel ve Cocker Spaniel cinsi köpeklerin melezleştirilmesi sonucunca Kral Charles’ın adı verilen Cavalier King Charles Spaniel ırkı ortaya çıkmıştır.
Sevimli, sakin, enerjik, heyecanlı, coşkulu, insanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşan, hatta canını yaksanız bile saldırma refleksini neredeyse hiç göstermeyen bir tür olarak ev hayatında beslenebilecek ve çocuklu aileler için de en ideal köpek türlerindendir.
Mahsun, meraklı ve tatlı bakışlarını fazlaca belli eden iri gözlere sahiptir. Gelişmiş koku alma duyularına sahip oldukları için arama kurtarma köpeği ve çocuklarla çok iyi anlaştıkları için terapi köpeği olarak kullanılmaktadırlar.
Egzersiz ihtiyaçları ev içerisinde bile karşılanabilir, ev hayatındaki gündelik işlere ve aksiyonlara kendini dahil etmeyi severler. Küçük hayvanları kovalama refleksi gösterebilir bu yüzden ev dışı gezilerde tasma iyi bir seçenek olacaktır.
Renkleri ve tüyleri son derece güzel ve göz alıcıdır. Uzun, yumuşak, dalgalı ve ipeksi tüylerini haftada bir-iki kez fırçalamak gerekir.
Boyları 30-40 cm arasında değişirken, Kiloları 5-15 kg arasında değişir.