Patiler hakkında her şey…

ŞİVAVA

ŞİVAVA

Orijinal adı Chihuahua olan ve ismini Meksikadaki bir eyaletten alan Chihuahua aslen Çin kökenlidir. Dünyanın en ufak, en eski ve en uzun yaşayan köpek türlerindendir. Neredeyse her renk Chihuahua vardır. Tüyleri vücudunu koruyacak kadar kalın değildir, bu yüzden soğuk havalardan çok etkilenirler, vücutlarını koruyacak bir kazak giydirilmesi uygun olacaktır.
Tek bir kişiye bağlanma eğilimleri vardır. Evde vakit geçirmeyi, oyun oynamayı ve sahibi ile yoğun etkileşimi seven bir türdür. Sahibini korumak için cesur hatta saldırgan davranışlar sergileyebilir. Bu girişimleri pek caydırıcı gözükmesede Chihuahualar sahiplerini korumaya meyillidirler. İyi sosyalleştirilmemiş ve eğitilmemiş olanları çocuklar ile problem yaşayabilir, çocukların onu “oyuncak” gibi görmesi ve yapacakları hamleler onları kızdırabilir ve ısırma refleksi gösterebilirler, bunun yanında gürültücü olarak bilinirler.
Tırnak ve kulaklarının bakımına özen gösterilmelidir. Egzersiz ihtiyacı evde bile karşılanabilir, uzun ve yorucu aktivitelere uygun bir tür değildir.
Boyları 15-25cm arasında değişirken, kiloları 1-3 kg arasında değişmektedir.