Patiler hakkında her şey…

CHOW CHOW(ÇİN ASLANI)

CHOW CHOW(ÇİN ASLANI)

Kökenleri milattan önceki yıllara dayanan, anavatanı Moğolistan ve Çin olan en eski köpek türlerindendir. Genellikle; Beyaz, Kahverengi ve Siyah renkte olurlar. İri kafaları, pofuduk tüyleri, kabarık kuyrukları ve mavi-siyah renkteki dilleri ile nevi şahsına münhasır bir köpek türüdür. Kafatası yapısı ve buruşuk-sarkık alın-göz bölgesi sebebi ile görüşleri kısıtlıdır, sadece bakabildikleri doğrultuyu görürler, arkadan ve yandan yaklaşmaları, tehlikeleri fark etmeyebilir ve bu durum tasmasız gezilerde sıkıntı oluşturabilir, trafiğin yoğun olduğu yerlerde tasmalı gezdirmeniz uygun olacaktır.
Huy olarak köpekten çok kediler gibi özgürlüğüne düşkün ve bağımsız ruhlu bir köpektir. İnatçı ve dominant alfa karakterleri sebebi ile eğitimleri zordur, köpek eğitimi ve bakımı konusunda tecrübeniz az ise problem yaşayabilirsiniz. Size uymak yerine sizi kendine uydurmaya eğilimlidir. Eğitim sürecinde tasmaya karşı direnç gösterebilirler. Bir kişiye bağlanmayı ve onu sahiplenmeyi severler. Çocuklara ve diğer hayvanlara karşı genelde sakin tutumdadır fakat yabancı insanlar ve köpeklere karşı mesafelidir, koruma ve alfa güdüsü baskın olduğu için agresiflik gösterebilir.
Çift katmanlı tüylerinin bakımı için haftada birkaç kez fırçalamanız gerekir, ev ortamında bakılacaksa mutlaka uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır, kilo almaya yatkın bir türdür.
Boyları 45-55 cm arasında değişirken, kiloları 20-35 kg arasında değişmektedir.