Patiler hakkında her şey…

COLLIE

COLLIE

Dünyaca ünlü Lassie dizisinde kullanılan köpek türü olan Collie, bu diziden sonra Lassie olarak tanınmıştır, halen orijinal ismi yerine dizideki ismi ile bilen kişi çok daha fazladır. İskoç çoban köpeği olan Collie; günümüzde çoban köpeği, arama kurtarma köpeği ve gösteri köpeği olarak beslenmektedir.
Göz alıcı güzelliği olan Collie; dost canlısı, zeki, iyi huylu, nazik ve sosyalleşmeye çok müsait bir türdür. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar, yabancı hayvanlara ve insanlara karşı saldırgan değildir ama hep mesafelidir, normalde sakin bir köpek olsada ailesini koruması gerekirse geri adım atmaz. Sürü kontrol güdüleri olduğu için yavruluk dönemlerinde topuk ya da ayak ısırma refleksi gösterebilirler. Eğitilmeye müsaittirler ama özgür ruhlu olan ve serbestliği çok seven bir türdür, eğitiminde son derece nazik olunmalıdır, sertlikten hiç hoşlanmazlar, bu
tutum devam ederse normalde son derece iyi huylu olan bu tür inatçı ve asi bir yapıya bürünebilir.
Muhteşem görünümlü tüylerinin bakımı çok önemlidir, düzenli fırçalamak gerekir. Evde bakım için uygun bir tür değildir, bunun yanında sıcak havaları sevmezler. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız gölgede kalmasına dikkat etmeli ve artan su ihtiyacını mutlaka karşılamanız gerekir.
Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 25-40 kg arasında değişmektedir.