Patiler hakkında her şey…

CORGI

CORGI

Galler kökenli olan, görünümü tilkiyi andıran bu türün Pembroke ve Cardigan olmak üzere iki türü vardır. En belirgin farkları kuyruklarıdır, Pembrokenin kuyruğu çok kısa iken Cardiganın yere değecek kadar uzundur, ayrıca Pembrokeler beyaz üzerine kahverengi ve açık tonlarda iken Cardigan gri, siyah ve koyu tonlardadır.
Sevimli, tatlı ve harika bir görünüşe sahiptir, çocuklarla çok iyi anlaşırlar, enerjik, aktif ve oyuncu bir türdür. Cüssesinin aksine oldukça güçlü ve çok cesurdur, uzun yıllar sürü gütme görevlerinde kullanıldıkları için genleri hala baskındır ve kontrolü sağlama amaçlı olarak, çocukların ya da evcil hayvanların ayaklarını ısırma eğilimleri vardır. Koruma güdüleri baskın olduğundan sahiplerini canları pahasına korurlar, büyük cüsseli köpeklere bile kafa tutar, sinirlendiklerinde asla geri adım atmazlar. İnatçı yapıları eğitimi zorlaştırsada anlaşılması ve beslenmesi kolay türlerdendir.
Egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır, uzun yürüyüşleri, koşuları, sopa, frizbi tarzı şeyleri yakalayıp geri getirme tarzı oyunları çok severler. Fiziki özellikleri sebebiyle uzun atlayışlar zararlı olacaktır, ev içinde bile olsa kanepeye çıkmak-inmek ve merviden iniş çıkışlarında dikkatli olmanız gerekir. Bahçede bakıma uygun olsalarda aile üyeleri ile olmayı ve beraber uyumayı çok severler.
Boyları 25-35 cm arasında değişirken, kiloları 10-15 kg arasında değişmektedir