Patiler hakkında her şey…

DANUA

DANUA

Great Dane olarakta bilinen, avrupa kökenli dev cüsseli av köpeği türü olan Danua’yı ünlü çizgi film Scooby Doo’dan hatırlayabiliriz. Scoob karakteri Danua türündendir. Mastiff ırkının atası olarak kabul edilirler. Hızlı, korkusuz yapıları ve caydırıcı görünüşlerinin etkisi ile büyük av hayvanlarının avlanmasında ve bekçi köpeği olarak beslenmişlerdir. Günümüzde ev hayatına uyum sağlamışlardır. İri Cüssesine rağmen saldırgan bir köpek değildir, ciddi bir tehdit algılamadığı sürece insanlar, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla uyum içindedir. Farklı türden köpekler ile problem yaşayabilir, bu türkarşılaşmalarda dikkatli olmak gerek.
İri cüssesinden dolayı itaat eğitimi şarttır, tasmayı çekmemesi konusunda kesinlikle eğitilmelidir ve sosyalleşmesi sizin onu her ortamda kontrol edebilmeniz için olmazsa olmazlardandır. İri cüssesi ve kuvveti sebebiyle kontrolden çıkarsa durdurmanız neredeyse imkansız olacaktır bu yüzden mutlaka iyi bir eğitim sürecinden geçirmelisiniz.
Ailesi ile vakit geçirmeyi ve oyunları çok sever, ev içinde oyunlar oynarken iri yapısı sebebiyle istemeden de olsa etrafa ufak tefek(!)? zararlar verebilir. Sahibine çok bağlı olduğu için, evden onu yalnız bırakarak çıkmak istediğinizde size engel olmak için türlü hamleler yapacaktır, gücü ve cüssesi sebebiyle ondan kurtulmak sizin için hiç kolay olmayacaktır? Tembel sayılabilecek bir türdür ama av köpeği olduğu için egzersiz ve yürüyüş şarttır, kilo almaya müsait bir tür olduğundan öğünlerine ve porsiyonlara dikkat etmeniz gerekir.
Boyları 70-90 cm arasında değişirken, kiloları 55-85 kg arasında değişmektedir. Erkek ve dişi arasında belirgin bir cüsse farkı vardır.