Patiler hakkında her şey…

DOBERMAN

DOBERMAN

Kaslı, zarif vücut yapısı, kendinden emin duruşu ile dikkat çeken bir türdür. Almanya’da yaşayan Louis Dobermann’ın Rottweiler ve İngiliz Tazı köpeklerini melezleştirilmesi ile mevcut genetik yapısına ulaşmış ve onun soyadı ile anılmaya başlanmıştır.
Güçlü, atletik, korkusuz yapılarının etkisi ile para transferleri, önemli yerlerin ve kişilerin korunması ayrıca yırtıcı hayvan avı gibi görevler için yıllarca beslenmişlerdir. Günümüzde bekçi köpeği ve polis köpeği olarak beslenmektedirler.
Erkek Dobermanlar daha aceleci ve saldırgan tutumdadır, dişiler daha uysal olmasına rağmen
inatçı yönleri erkek Dobermanlara göre daha ağır basmaktadır.
Otoriter bir eğitim gerekir ama sert eğitimden hoşlanmazlar, özellikle fiziki müdahaleler karşısında farklı reaksiyon gösterebilirler, sabırlı
olmak gerekir. Doğaları gereği vahşidirler ve kontrolden çıkmaya meyillidirler, eğitimsiz ya da sürekli başıboş bırakırsanız sorun çıkaracak özelliklere sahiptir. Erken sosyalleşme ve iyi bir eğitimle çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilir ama yabancılara karşı daima mesafeli ve tetiktedir.
Egzersiz ihtiyacını ev bakımında karşılamak zor olabilir, bunun yanında soğuk havaları pek sevmezler ve vücutlarının soğuklara karşı
direnci zayıfır, yuvasını uygun ayarlamanız gerekir.
Boyları 60-70 cm civarında değişirken, kiloları 30-45 kg arasında değişmektedir.