Patiler hakkında her şey…

DOGO ARGENTINO

DOGO ARGENTINO

Arjantin Mastiff olarakta bilinirler. Birçok türün melezleştirilmesi ile ortaya çıkmış bir tür olan Dogo Argentino temel olarak bir av köpeğidir, özellikle domuz avcılığında kullanılmışlardır ayrıca geçmiş yıllarda köpek dövüşlerinin en ünlü aktörlerindendi. Köpek dövüşlerinin yasaklanması ile av köpeği, arama kurtarma köpeği, polis köpeği ve bekçi köpeği olarak beslenmektedirler.
Genel olarak safkan Dogo Argentino’lar tamamen beyaz renktedirler, vücutlarında çok ufak olmak koşulu ile benek tarzı farklı renk tüy bölgeleri ve yüzlerinde siyah tüylü bölgeleri olabilir. Tüylerini haftada bir iki kez taramak yeterli olacaktır.
Dominant karakterleri, güçlü fiziki yapısı ve baskın avlanma güdüleri sebebi ile ilk defa köpek sahibi olacak kişilere tavsiye edilmeyen bir türdür. İyi eğitim almamışsa, sürekli bağlı ya da kapalı ortamda tutulursa saldırganlaşabilir. Egzersizlerini ihmal etmemeli ve sosyalleşmesini sağlamalısınız. İnsanlar, yabancı köpekler ve diğer canlılara karşı mesafeli ve tetikte olan bir türdür, ilk karşılaşmalarda dikkatli olmanız gerekir. İyi eğitilmiş, sosyalleştirilmiş bir Dogo; ailesine bağlı ve uyumlu, ailenin çocukları, diğer evcil hayvanları ile iyi geçinen eğlenceli ve oyuncu bir ev arkadaşı olacaktır.
Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 40-55 kg arasında değişmektedir.