Patiler hakkında her şey…

ENGLISH POINTER

ENGLISH POINTER

Üstün koku alma özelliğine sahip, enerjik, yorulmak bilmez bir tür olan; özellikle ördek, tavşan ve kuş gibi hayvanlarının yerini tespit etmek için kullanılan av köpeği türüdür. Kuş köpeği olarakta bilinirler.
Greyhound, Bloodhound, Foxhound gibi birkaç türün melezleşmesi ile mevcut genetik yapısına ulaşmıştır. Yüksek tonda havlar ancak korumacı bir bekçi köpeği davranışları göstermez. İnsanlar, diğer köpekler ve kedilere karşı oldukça hoşgörülüdür. Genede cüssesi ve hareketli yapısı sebebiyle korkutucu görünebilir.
Etrafta uçuşan kuşlar ve hareketli diğer canlılar dikkatini dağıtır ve sizi dinlemeyebilir bu yüzden iyi bir itaat eğitimi kesinlikle şarttır. Her ne kadar eğitimli olsada tasmalı gezdirmenizde fayda olacaktır.
Pointer ismini; avı tespit ettiklerindeki vucüt duruşları ile avın yerini göstermelerinden dolayı almışlardır. Kuyruğu, vücudu, başı, ayaklarınn aldığı şekiller, hareketsiz ve odaklanmış duruşları dikkat çekici ve gösterişlidir.
Bahçeli ortamda yaşamayı, koşmayı, kovalamayı kısacası av güdülerini tatmin etmeyi çok sever, bahçeli eviniz yoksa günde en az bir saat gezdirmeniz gerekir.
Evde aile ortamında uyumayı çok sever, ailesine çok bağlıdır ve duygusal bir yapısı vardır. Bahçede kalacaksa yuvasının soğuklardan etkilenmemesi ve yatacağı yerin yumuşak zemin olmasına dikkat edilmelidir.
Boyları 55-75 cm arasında değişirken, kiloları 20-35 kg arasında değişmektedir.