Patiler hakkında her şey…

GORDON SETTER

GORDON SETTER

Anavatanı Britanya adası olan Gordon Setter bir av köpeğinde aranan tüm özelliklere sahiptir. Çok iyi koku alır ve dikkatlice iz sürer. Avcılık güdüleri çok baskındır, tasmasız gezdirmemeniz ve bahçenizden kaçmaması için gerekli önlemleri almanız gerekir.
Çok sık ve yüksek tonda havlayan bir köpektir, bu özellikleri onları koruyucu ve bekçi köpek olarakta ön plana çıkarır, tehlikeleri erkenden fark edip sizi uyarırlar. Enerjik ve yorulmak bilmez bir yapısı vardır, ömrünün son yıllarına kadar performansı üst düzeyde kalır. Egzersiz ihtiyacı fazla olduğu için evde bakmak biraz zor olabilir, yalnız kaldıklarında ya da enerjilerini atamadıklarında agresifleşip etrafa zarar verme eğilimleri vardır.
Baskın avcılık güdüleri, kokunun peşinden gitme refleksleri ve inatçı yapıları sebebiyle yetişkinliğe gelmeden iyi bir eğitim almalıdırlar, yetişkin Gordon’ları eğitmek çok zordur. Nazik karakterli ve sosyal bir türdür. Aile üyeleri, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinselerde yabancılara karşı mesafelidir ve ilk karşılaşmalarda farklı reaksiyonlar verebilirler.
Oldukça güzel görüntüsü olan dikkat çekici bir köpektir, tüyleri neredeyse yere kadar uzanır, haftada birkaç kez taramak gerekir, zaruri olmadıkça yıkanmamalıdır. Yılda iki kez tüy dökerler.
Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 25-40 kg arasında değişmektedir.