Patiler hakkında her şey…

GREYHOUND

GREYHOUND

Dünyanın en hızlı köpek türü olan Greyhound’lar saatte 45km’ye kadar ulaşan hızları ile köpek
yarışlarının en ünlü aktörüdür. Kovalama ve avcılık güdüleri çok baskındır. Hareket eden, özellikle ani hareketler yapan her şeye karşı refleks gösterirler, bu tür davranışları en sık gösteren canlılar olan kedilerle bir arada yaşamaya uygun değillerdir, buna rağmen yavruluk döneminden itibaren kedi ile büyürse alışması muhtemeldir ama yabancı kedileri ve diğer canlıları kovalama girişiminde bulunabilir.
İnatçı yapıları sebebiyle eğitilmeleri kolay değildir, yavruluk döneminden itibaren yoğun çaba ve sabır gerektirir, her ne kadar iyi eğitilsede etrafta avlayabileceğini düşündüğü şeyler oldukça kontrol etmeniz neredeyse imkansızdır, tasmasız gezdirmeyi denemeyin.
Bahçede bakım için; bahçenizi zıplayarak kaçamayacağı şekilde düzenlemeniz gerekir, hızlanmaya ihtiyaç duymadan inanılmaz yükseklikte sıçrayışlar yaparlar. İyi önlem alınmamış her yerden atlayıp geçebilirler.
Eğitimlerinde sertlikten kaçınılmalıdır, sert davranışlar ve yüksek tondaki sesli uyarılar onu ürkütebilir, her ne kadar atik ve cesur bir av köpeği olsada ailesine ve eğiticine karşı zaaf duyup olumsuz etkilenebilirler. Ailesine çok bağlıdır, ev içinde oldukça sakin hatta hımbıl bir köpek görüntüsü çizer.
Günlük egzersiz ihtiyacını mutlaka karşılamanız, tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekir. Bunun yanında her türlü kimyasala karşı hassastırlar, özellikle anestezi gerektiren müdahalelerde çok dikkat edilmelidir, büyük bir köpek olmasına rağmen bünyesi dayanıksızdır, dikkatli olunmazsa en düşük dozlar bile öldürücü etki yapabilir. Soğuğa karşıda dayanıksızdırlar, bahçede bakılacaksa yuvası soğuktan etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmelidir.
Boyları 65-80 cm arasında değişirken, kiloları 25-35 kg arasında değişmektedir.