Patiler hakkında her şey…

JACK RUSSELL TERRIER

JACK RUSSELL TERRIER

18. yüzyılda ortaya çıkan, yetiştiricileri olan İngiliz Parson Jack Russell’ın adı ile anılan bir av köpeği türüdür. Cesur, atik, zeki, oyuncu ve sevecen bir türdür. Oldukça hızlı koşan, dar yerlere girip çıkabilen yapısı ile korkusuz ve takipçi bir av köpeğidir. Ufak boyutlarına rağmen çok cesurdurlar, kendisinden büyük köpek ırklarına kafa tutmayı severler ve kolay kolay geri adım atmazlar.
Çok inatçıdır ve alfa güdüsüne sahiptir, iyi bir eğitim gerekir yoksa size uymak yerine o sizi kendisine uydurur. Kediler ve diğer evcil hayvanlarla bir arada yaşaması zordur, baskın av güdüleri onları bir hedef gibi gösterebilir ve harekete geçebilir ayrıca sıkça havlarlar.
Egzersiz ihtiyaçları fazladır. Uzun koşuları, atlama, zıplama, yakalama, kovalama, atılan bir şeyi geri getirme gibi oyunları çok severler. Ev hayatına, insanlara ve çocuklara uyum sağlayabilsede yalnız bırakırsanız evdeki eşyalara zarar verecektir ayrıca inatlaşma ve kızdırma durumunda çocuklara saldırma girişiminde bulunabilir. Sahiplerine düşkündürler, özellikle belli rutinlerle yapılanları takip ederler ve ona göre davranırlar. Her gün işe gidiş saatinizde size engel olmak için türlü oyunlara girebilir. Ev içi oyunlarda; aşırı hareketli yapısı ve her şeyin üstünden atlamayı – zıplamayı sevmeleri sebebiyle eşyalara ufak tefek(!) zararlar vermesi mümkündür? Tüylerini haftada bir kez taramak yeterlidir.
Boyları 25-40 cm arasında değişirken, kilolar 5-10 kg arasında değişmektedir.