Patiler hakkında her şey…

KANGAL

KANGAL

Tüm dünyada Anadolu Çoban Köpeği olarak tanınan ve Sivas ilimiz ile adı özdeşleşen Kangal köpekleri; hızlı, çevik, güçlü, korkusuz ve üstün korumacı özellikleri ile tanınırlar. Dünyanın en güçlü ve dayanıklı köpek türlerindendir hatta Tibet Mastifi ile birlikte bu alanda en iyisi olduğu söylenir. Her türlü iklim şartında yaşayabilirler. Sürüyü kurt ve ayı gibi güçlü yırtıcılara karşı korkusuzca savunurlar. Sürüde doğum yapan ya da sürüden bir şekilde ayrılmış sürü hayvanını bulup sahibi gelene kadar başında bekler, koruma altına alır ve ona zarar vermez.
Çok zeki ve duygusaldırlar, sahiplerine bağlıdırlar, sert davranışlar, azarlamalar gibi durumlardan olumsuz etkilenirler. Mimikler, davranışlar ve havlamalarındaki değişiklikler ile duygularını net bir şekilde ifade ederler. Çocuklara karşı sabırlı ve hoşgörülüdür.
Dominant ve özgür yapıları sebebi ile iyi bir eğitimden geçmesi şarttır, ilk defa köpek sahibi olacaklar için çok uygun bir tür değildir.
Dış tehditlere karşı oldukça saldırgandır, yaşadığı ortamı sahiplenir ve canı pahasına korur. Ev-bahçe ortamında beslenecekse ağızlık kullanmanız gerekebilir. Bunun yanında duygusal oldukları için onların yanında başka bir köpeği severseniz bu durumdan olumsuz etkilenip farklı davranışlar gösterebilir. Tüylerinin bakımı için tımar uygulaması yapılabilir ve yıkanması gerektiğinde zeytin yağı özlü sabun ile ortalama ayda bir kez yıkanabilir. Göz ve kulaklarına su kaçmamasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
Boyları 65-80 cm arasında değişirken, kiloları 40-70 kg arasında değişmektedir.