Patiler hakkında her şey…

KANİŞ

KANİŞ

Poodle olarakta bilinen Kanişler çok iyi yüzücüdürler, ördek ve su kuşu avcılığında kullanılmışlardır. Yön bulma ve işitme duyuları da çok gelişmiştir. Günümüzde evlerde süs köpeği ve sirklerde gösteri köpeği olarak beslenirler. Standart, orta ve minyatür(oyuncak) kaniş olarak üç farklı boyutta kaniş vardır.
Arkadaş canlısı, oyuncu, zeki, öğrenmeye açık bir tür olduğu için aileler için uygun bir türdür. Çocuklarla iyi geçinirler. Çoğu köpeğin aksine insanlar ve diğer canlılarla ilk tanışmalarda oldukça arkadaş canlısıdırlar.
Tüyleri; yumuşak, kıvırcık ve sürekli uzayan bir türdür bu yüzden tüylerinin bakımı ve kesimi çok önemlidir, yoğun uğraşlar isteyebilir, sık sık banyo ettirme ihtiyacı duyulabilir.
Egzersiz ihtiyacı fazla olan bir türdür, uzun yürüyüşler, koşular, kovalama, yakalama, yüzme gibi aktiviteleri, avcılık güdüleri olduğu için atılan bir şeyi geri getirme, çevreden bir şeyleri yakalayıp getirme gibi görevleri çok severler. Genetik olarak epilepsi hastalığı görülmektedir. En uzun yaşayan köpek ırklarındandır.
Standart Kanişler 40-60 cm ve 30-40 kg arasında, Orta Boy Kanişler 30-45 cm ve 20-35 kg arasında, Minyatür Kanişler 20-35 cm ve 5-15 kg arasındadır.