Patiler hakkında her şey…

LABRADOR

LABRADOR

Zeki, kibar, sevecen, oyuncu, öğrenmeye açık, uyumlu ve sosyal bir tür olan Labador, dünyada en çok beslenen köpek türlerindendir. Siyah, beyaz ve kahverengi olmak üzere üç renk Labrador vardır. Su geçirmez bir tüy yapısına sahip olduğu için balıkçılar tarafından ağlarını bulmada ve çekmede yardımcı olarak ayrıca su kuşu avcılığında kullanılmışlardır. Üst düzey koku alma yetileri olduğu için günümüzde narkotikte en çok kullanılan köpek türlerindendir. Ayrıca yaşlılar ve görme engelliler için rehber köpek olarak eğitillirler. Evde beslenmeye çok uygundur. Yavruluk döneminden itibaren kolayca eğitilebilirler, ekstrem durumlar dışında; asla asilik, saldırganlık ve sürekli havlama-hırlama gibi refleksler göstermezler. Çocuklar ve aile üyeleri ile vakit geçirmeye, oyunlar oynamaya bayılırlar. Diğer evcil hayvanlar ve köpeklerle iyi anlaşırlar. İnsanlar ve diğer canlılarla ilk tanışmalarda oldukça hoşgörülüdür. Duygusal ve sahibine bağlı bir türdür, yalnız bırakılırsa evdeki eşyalara zarar verebilir.
Av köpeği oldukları için egzersiz ihtiyacı fazladır, her gün enerjisini atması gerekir. Yüzme, uzun yürüyüşler, koşular, yakalayıp getirme gibi oyunlar oynayabilirsiniz.
Boğazlarına düşkündürler, porsiyonlarına dikkat edilmezse hızla kilo alırlar. Tüylerini haftada bir iki kez fırçalamak yeterli olacaktır, tüy döküm döneminde ise her gün fırçalamanız gerekir.
Boyları 55-65 cm arasında değişirken, kiloları 25-40 kg arasında değişmektedir.