Patiler hakkında her şey…

MALTESE TERRIER

MALTESE TERRIER

Bichon Frise türü ile neredeyse birebir aynı özellikleri taşırlar. Oyuncu, sevecen, şirin, neşeli ve uyumlu bir tür olan Maltese, ev içinde bakılmaya en uygun türlerdendir. Diğer evcil hayvanlar, yabancı köpekler, çocuklar ve insanlarla sorunsuz yaşayabilir fakat kendisine karşı güç kullanan, inatlaşan, hareketini kısıtlayan ve oyuncak muamelesi yapabilecek olan çocuklarla problem yaşayabilirler. Ev içinde oynayacağı oyunlar enerjisini atmasını sağlar ve ekstradan gezme ihtiyacı duymaz. Kolay eğitilebilmesi, tüy dökmeyen yapısı ile ilk defa köpek sahibi olacaklar ve köpek alerjisi olanlar için uygun bir türdür.
Aşırı sıcak ve soğuk havalardan korumak gerekir, nemli ve rutubetli ortamlardan uzak olmalıdır ayrıca yağışlı havalarda ıslanmamasına dikkat edilmelidir.
Saldırgan olmamasına rağmen iyi bir gözlemcidir ve zaman zaman havlayarak sizi uyarabilirler, ev içi bakımda tüm eşyaları oyuncak gibi görmesi ve oynarken onlara ufak zararlar vermesi gibi durumlar harici problem çıkarmazlar.
En uzun yaşayan köpek ırklarındandır, ömürleri 18 yıla varabilmektedir. Sindirim sistemleri çok hassastır, rutinden farklı bir durum gözlemlediğinizde vakit kaybetmeden veterinere danışmak gerekir. Ölü tüyleri atmak için haftada bir taramak, ayda bir iki kez yıkamak ve tüylerini yılda bir kez kısalttırmak yeterli olacaktır. Ayrıca kulaklarının ve gözlerinin temizliğine de kesinlikle dikkat edilmelidir.
Boyları 20-25 cm arasında değişirken, kiloları 2-4 kg arasında değişmektedir.