Patiler hakkında her şey…

MİNYATÜR PİNSCHER

MİNYATÜR PİNSCHER

Doberman Pinscher olarakta bilinen bu tür; koruma içgüdüsü yüksek, sadık, cesur, atak, korkusuz ve alfa karakterli köpeklerdendir, yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirilmeli ve fazla şımartılmamalıdır. Fare ve diğer küçük kemirgen avlarında uzmandır. Kendisine oyuncak muamelesi yapabilecek olan ufak çocuklarla problem yaşamaları muhtemeldir, fazla rahatsız edilirse ve inatlaşılırsa ısırma refleksi gösterirler. Avcı genleri baskın olduğu için ufak ve hareketli her şeye karşı refleks gösterirler. Görünüşü itibari ile ufak bir doberman gibidir.
İnatçı olmaları ve alfa yapıları sebebiyle mutlaka iyi ve düzenli bir eğitimden geçmesi gerekir. Ailesine düşkün bir köpek türüdür, yabancı canlılara, özellikle köpeklere ve insanlara karşı havlama, hırlama ve diş gösterme gibi refleksleri sık sık gösterirler ve dişlerini kullanmaktan çekinmezler, dikkat edilmezse sürekli hale gelmiş saldırgan bir karaktere bürünebilir.
Tüy yapısı sebebi ile aşırı sıcak ve soğuk havalara gelemezler, özellikle soğuk havalarda üstüne koruyucu giysiler giydirmeden dışarıda gezdirmemelisiniz. Pinscherlar için en iyi bakım ortamı evdir ama egzersiz ihtiyacı fazladır ve mutlaka karşılamanız gerekir. Sık sık yıkamak tüy yapısına zarar vereceğinden düzenli fırçalama ve nemli bez ile göz ve kulakların silinmesi daha doğru bir uygulama olacaktır. Genetik olarak gece körlüğü hastalığı görülmektedir.
Boyları 25-35 cm arasında değişirken, kiloları 3-7 kg arasında değişmektedir.