Patiler hakkında her şey…

NAPOLITEN MASTIFF

NAPOLITEN MASTIFF

İri cüsseli, güçlü yapısı, büyük kafası ve buruşuk vücudu ile dikkat çeken bir türdür. Fiziki yüklenmelere ve acılara çok dayanıklıdır. Bacakları ve pençeleri çok güçlüdür. Kökenleri Asya olmakla birlikte Büyük İskender tarafından Avrupa kıtasına getirildiği rivayet ediliyor. Tarihte; gladyatörler, filler, ayılar, kurtlar ve aslanlarla dövüştürülmüşlerdir fakat fiziki yapıları ve görünüşünün aksine saldırgan ve tehditkâr değildir. Ekstrem durumlar harici havlamaz, hırlamaz ve saldırmaz. Diğer köpekler ve evcil hayvanlarla uyum içinde yaşayabilir. Cüsseleri sebebiyle ufak çocuklarla başbaşa bırakmamak gerekir, istemeden de olsa zarar verebilirler.
Yavruluk döneminden itibaren itaat eğitimi verilebilir. Zeki, sadık ve sezgileri üst düzeyde olan bir türdür, Koruma ve bekçi köpeği olarak sıklıkla kullanılırlar. Koruması gereken alanda yabancılara karşı tolerans göstermez.
Tüy ve deri bakımı çok zor değildir, kıvrımlarının olduğu kısımları dikkatli temizlemek gerekebilir. Evde yaşamaya uygun bir türdür, yattığı yerin sert zemin olmaması gerekir, yemek yerken oldukça hoyrat davranır ve etrafı pisletebilir. Yavruyken egzersizlerde ve yürüyüşlerde fazla yüklenilmemelidir.
Boyları 60-75 cm arasında değişirken, kiloları 50-75 kg arasında değişmektedir.