Patiler hakkında her şey…

Neden Köpekler İnsanlardan Daha Az Yaşar? İşte 6 Yaşındaki Bir Çocuğun Cevabı..

Neden Köpekler İnsanlardan Daha Az Yaşar? İşte 6 Yaşındaki Bir Çocuğun Cevabı..

Bir veteriner olarak Belker isimli, 10 yaşındaki İrlanda cinsi bir kurt köpeğini muayene için çağrılmıştım. Köpeğin sahipleri Ron, eşi Lisa, ve küçük oğulları Shane olmak üzere köpeklerine çok bağlılardı, ve bir mucize umuyorlardı. Belker’i muayene ettim ve kanser sebebiyle ölmek üzere olduğu teşhisini koydum. Aileye Belker için yapacak bir şey kalmadığını ve izinlerine istinaden Reklamlar evde uyutarak ötenazi uygulamayı teklif ettim.
Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra aile 6 yaşındaki oğulları Shane’in de uygulamayı görmesinin iyi olacağını söyledi. Shane’in bu tecrübeden bir şeyler öğrenebileceğini düşünüyorlardı. Ertesi gün yine boğazımdaki o tanıdık düğümlenme ve aile ile köpeğin etrafında toplandık. Küçük çocuk köpeğini son bir defa severek “Hoşçakal” derken o kadar sakindi ki, ne olup bittiğini anlamadığını düşündüm. Birkaç dakika içinde Belker sessiz bir şekilde hayata veda etmişti.
Küçük çocuk ilginç bir şekilde Belker’in gidişini herhangi bir zorluk yaşamadan kabul etmişti. Belker’e veda ettikten sonra aile ile oturmuş “köpeklerin neden insanlardan daha az yaşadığını” sorgularken küçük çocuk aniden “ben sebebini biliyorum” dedi. “İnsanlar iyi olmayı, doğru bir hayat yaşamayı ve herkesi sevmeyi öğrenmek için doğar ve yaşarlar değil mi?” Küçük çocuk konuşmasına şaşkın bakışlarımız arasında devam etti “Köpekler zaten bunların tümünü bildikleri ve uyguladıkları için bizim kadar uzun kalmalarına gerek yok ki!” Küçük çocuğun konuşması üzerine düşünmeye başladım, Basit yaşa Koşulsuz sev Derinden hisset İyilikle ve içten konuş Eğer köpekler birer öğretmen olsalardı bize neler öğretirlerdi?
Sevdiklerin eve geldiklerinde mutlaka koş ve karşıla Hiçbir eğlence ve mutlu olma fırsatını kaçırma Yüzüne vuran rüzgâr ve temiz havanın keyfini delicesine çıkar Kısa uykulara dal Kalkmadan önce germe hareketleri yap Her fırsatta koş, zıpla ve oyna İlgiden sıkılma ve insanların sana dokunmasına izin ver Küçük bir havlama yeterli ise sakın ısırma Sıcak günlerde küçük bir mola verip sırt üstü çimlere uzanmayı unutma Çok sıcak günlerde bolca su iç ve gölgeye sığınmayı unutma Mutlu olduğunda tüm vücudunla dans et Küçücük yürüyüşlerin bile keyfini çıkar Sadakatli ol Asla olmadığın birisi gibi hareket etme Eğer istediğin şey derinde gömülü ise onu bulana kadar pes etme ve kaz Eğer birisi üzgünse sessizce yanına otur ve kibarca destek ol.
İşte köpeklerden öğrenebileceğimiz mutluluğun sırları!