Patiler hakkında her şey…

PEKINEZ

PEKINEZ

En eski köpek ırkı olarak kabul edilen Pekinez; Çin’deki kadim inanışa göre aslan ve maymunun çiftleşmesi ile meydana gelmiştir. Biolojik olarak ise; Spitz, Pug ve Spaniel ırklarının melezleşmesi ile meydana geldiği tahmin edilmektedir.
Pekinezler doğaları gereği oldukça inatçı, cesur ve girişkendir. Başına buyruk ve şüpheci yapılarından dolayı diğer evciller, diğer köpekler hatta kendi türündeki köpekler ile bile genelde anlaşamazlar, tek yaşamayı severler. Zaman zaman sahiplerine bile tavır alabilirler, küserek “açlık grevi” yapar ve bir müddet yemek yemezler. Sık sık havlama ve diş gösterme hatta inatlaşılırsa ısırma refleksi gösterebilirler, küçük çocuklu aileler için çok uygun değildir.
İtaat eğitimi kolay değildir fakat sabırla yaklaşılırsa beklenen sonuç alınacaktır. Tek bir kişiye bağlanma eğilimleri yüksektir ve duygusal bağları çok güçlüdür, sahibi savunmakta tereddüt etmez.
Tüyleri iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Sıcak havalarda çok dolaştırılmamalıdır, sık sık taranmasında ve tüylerinin uygun boylarda kesilmesinde fayda olacaktır.
Boğazına çok düşkün bir türdür, porsiyonlarına dikkat edilmelidir ayrıca pekinezler horlayan bir türdür.
Boyları 15-25 cm arasında değişrken, kiloları 4-6 kg arasında değişmektedir.