Patiler hakkında her şey…

PRESA CANARIO

PRESA CANARIO

Dogo Canario olarakta bilinen Presa Canario; Bardino Majero ve Mastiff genlerine sahip, anavatanı Kanarya Adaları olan, çok güçlü ve cesur bir türdür. Her iri köpek türünde olduğu gibi dövüştürmek amaçlı melezleştirilmiş ve eğitilmişlerdir. Günümüzde bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılmaktadırlar.
İri cüssesi, kaslı vücudu ve sert mizaçlı kafa yapısı ile caydırıcı bir görüntüye sahiptir. Alfa karakterlidir. Doğası gereği saldırgan ve yırtıcı özelliklere sahiptir. Tabii ki yetiştirme tarzı ve sahibinin tutumu çok önemli bir faktör fakat iyi eğitilmeyen ve sosyalleştirmeyen Presa Canariolar çok ciddi problemlere sebep olurlar. Yaralama veya ölümle sonuçlanan köpek saldırılarında Presa Canariolar ilk sıradadır. Asla tasmasız gezdirmemelisiniz hatta ağızlık kullanmanız elzemdir. Kaslı yapısı ve sinirlendiğinde kontrolden çıkan durdurulamaz güdüleri ile 60 kg üzeri bir Canario’yu kontrol etmeniz çok zordur. Sinirlendiği anda; vahşilik konusunda nam salmış Pitbull ve Dogo Arjantin gibi köpekleri bile geride bırakacak kadar kontrolden çıkar, kendisine engel olmak isteyen sahibini bile hedef alabilir. İlk defa köpek sahibi olacaklar için uygun bir tür değildir. Mutlaka yavruyken eğitimine başlanması ve diğer evcillerle sosyalleştirilirmeleri gerekir.
Ev-Apartman ortamında beslemek zordur. Hem fazla olan egzersiz ihtiyacını karşılayamaz hemde aktif bir yapıya sahip oldukları için evde sıkılacaklardır, eşyalara ve eve zarar verebilirler.
Kalın bir derisi ve sert tüyleri vardır, az tüy dökerler, tüy yapısına uygun fırça ile haftada birkaç kez fırçalamak yeterli olacaktır. Gerekli durumlarda uygun bir şampuan ile yıkanmalarında sakınca yoktur.
Boyları 55-70 cm arasında değişirken, kiloları 40-70 kg arasında değişmektedir.