Patiler hakkında her şey…

SAINT BERNARD

SAINT BERNARD

İsviçre milli köpeği olan, iri cüsseli, güçlü, soğuk hatta dondurucu havalara dayanıklı bir tür olan St. Bernardlar son derece arkadaş canlısı, sadık, itaakar ve sakin mizaçlı bir köpektir. Büyük kafası ve sarkık-buruşuk yüzü en belirgin özelliğidir. Ünlü dizi Beethoven da kullanılan köpek Saint Bernarddır.
Uzun yıllar dağlarda insanlara yardımcı, koruyucu ve kurtarıcı köpek olarak kullanılmışlardır. Kaybolan kişiyi bulur ve ısıtmak için üstüne yatarlar. Çığ düşeceğini hissettikleri de söylenir.
Genel olarak insanlar, çocuklar, diğer evcillerle iyi geçinirler fakat küçük köpeklerle pek iyi anlaşamazlar. Özellikle bölgesi ve sahibi için tehdit hissederse tolerans göstermez ve saldırganlaşır.
Çok aktif bir tür olmasada ve nadiren havlasa da evde bakıma çok uygun değildir, gezip dolaşmayı, gözlemlemeyi severler, ufakta olsa bir bahçe şarttır. Bahçede veya etrafta gezip geldiğinde; mutlaka gözlerini, kulaklarını ve üstünü başını siz temizlemelisiniz çünkü kendisi bu tip şeylerle hiç alakadar olmaz, dışarda ne yaptıysa ne yaşadıysa o hali ile eve döner. Bu umursamaz tavırları yüzünden eğitim ve gelişim süreçleri de diğer köpeklere göre biraz fazla vakit alır. Sabırlı olmalısınız. Tüy bakımı, göz ve kulak temizliği bu tür için ekstra önemlidir.
Soğuk havaları çok severler ve aktif olurlar aksine sıcak havalar onlar için kabus gibidir, halsizleşirler ve uzun süre aşırı sıcaklara maruz kalırlarsa sağlık problemleri yaşarlar. Boğazlarına çok düşkündürler ve kilo almaya müsait bir yapıları vardır. Dikkat etmezseniz 100 kilogramın üzerine çok rahat çıkarlar. Bu kilo artışı onu fiziksel olarak kontrol etmenizi neredeyse imkansız hale getirir ve ekstra sağlık problemleri yaşanabilir.
Boyları 65-90 cm arasında değişirken kiloları 60+ dır, kilosu için üst sınır beslenmesi ve yaşamına göre şekillenir.