Patiler hakkında her şey…

NASIL BİR KÖPEK EDİNMELİYİM -2-

NASIL BİR KÖPEK EDİNMELİYİM -2-

KORUMA KÖPEKLERİ -2-
Aslında bu kategoride bir çok tür sayabiliriz fakat bu yazıda en çok tanınan ve tercih edilenleri listeye alıyoruz.

Bu köpeklerde; kişi, mekan ve alan koruması için çok uygunlar ama biraz daha “serseri” ruhlular. Yavruluk döneminden itibaren beraber yetişmemişse farklı tür köpeklerle geçinemeyen ve tek başına ya da aynı ırktan köpeklerle beraber yaşayabilen türlerdir.
Pitbull, Dogo Arjantin, Boxer, Cane Corso ve Bulldog bu grubun en ünlü üyeleridir. Koruma güdüleri ve genel yapıları öncelikle savunma yerine öncelikle saldırı şeklindedir. Çoğu kez havlamaya gerek bile duymadan direkt harekete geçerler ve harekete geçtikten sonra durdurulması çok zor ırklardır. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirme, itaat eğitimi ve yeni gidilen mekanlarda ya da misafirleriniz olduğunda tasma ve ağızlık genelde elzemdir çünkü iyi bir eğitim alsalarda kontrolden çıkmaya çok müsait türlerdir. Acı çekme kavramını hissetmeyen türler olarak bilinirler………
Ve son olarak bu grubun en vahşi üyesi, Presa Canario..
Bu tür dünyada en çok yaralama ve ölüme yol açan türdür, diğer evciller, diğer köpeklerle anlaşamazlar ve tahammülleri yoktur. Özellikle Amerika kıtasında, polisler tarafından yukarıda saydığımız türlerde köpeği olan suçlularla mücadelede kullanılırlar. Hepsine karşı üstün gelen bir türdür. Yabancı insanlara karşı da oldukça saldırgandır, kontrolden çıktığında kendisini durdurmak isteyen sahibine bile saldırabilir.
Presa Canariolarda “geri vites” kavramı yoktur, bir kez saldırdıysa hedef ya da kendisi yok olana kadar saldırır, yaşanan vakaların neredeyse tümünde vurularak durdurulmuşlardır.
Bu gruptaki köpekleri edinirken bir kez daha düşünmeniz gerek, itaat eğitimi alsalarda dominant ve alfa güdülerine sahip olduklarından sizi bir lider olarak görmezlerse ve onların ufak tefekte olsa hırçınlıklarını hoş görürseniz yetişkinliklerinde size epey sorun yaşatacaklardır.

Konu ile ilgili ilk yazımız: https://patilericin.com/2019/01/29/nasil-bir-kopek-edinmeliyim/