Patiler hakkında her şey…

SHAR PEI

SHAR PEI

Altın Aslan ve Havlu köpek olarakta bilinen, anavatanı Çin olan Shar Pei avcılık, bekçilik, sürü gütme ve dövüş amaçlı kullanışmışlarıdır. Chow Chowlar ile aynı atadan geldikleri tahmin edilmektedir. Kırışık vucut ve kafa derisi, mavi-siyah dilleri ile kendine has bir görüntüsü vardır. Büyüdükçe kırışıklıkları azalır.
Zeki ve alfa ruhlu bir köpektir, ısrar ve inatlaşmadan hoşlanmaz. Eğitimini kademeli olarak yapmak ve ilgi çekici hale getirmek gerekir. İyi sosyalleşirse evciller ve diğer köpeklerle sorun yaşamaz fakat eğitimli olsa bile ilk defa gidilecek ortamlarda tasma ile gezdirmeniz faydalı olacaktır. Dominant ruhu ve dövüşçü genleri olduğu için tehdit algılarsa insiyatif alıp saldırılar gerçekleştirebilir. Yavruluk döneminden itibaren sahibine ve ailesine bağlanan bir türdür fakat bir kişinin sözünü dinleme eğilimleri vardır. Ailenin diğer üyelerine hoşgörüsü olsada sözlerini dinlemezler. Çocuklara ve yabancılara karşı mesafelidir. Çocuğunuz varsa, yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmelerini sağlamalısınız. Ailesini ve bölgesini savunmak konusunda tereddüt etmez ve saldırgan tutum sergiler.
Görüntüsünün aksine oldukça enerjiktir, ev ortamında bakılacaksa günde en az bir saat gezdirilmelidir. Soğuk iklim köpeği olduklarından sıcak havalarda bu egzersizleri havanın serin olduğu saatlerde yapmalısınız. Aşırı sıcak havalar sağlık problemlerine sebep olabilir.
Sert tüy yapısına sahiptir ve tüy-deri bakımı çok önemlidir; kaşıntıları ve tahrişi önlemek için derisi sık sık kontrol edilmelidir, kırışık bölgelere haftada iki kez bakım gerekebilir.
Boyları; 45-55 cm arasında değişirken, kiloları 15-30 kg arasında değişmektedir.