Patiler hakkında her şey…

POMERANIAN

POMERANIAN

Sevimli, neşeli, sempatik, sevecen, şirin ve zeki bir köpek olan Pomeranian çok farklı ve güzel bir görüntüye sahiptir, “oyuncak köpek” olarakta bilinirler. Bazı pomeranianları oyuncak köpeklerden ayırmak oldukça zordur. Sık sık ve özellikle şüpheli durumları sezip yabancılara havlama özellikleri sebebi ile bir dönem bekçi köpeği olarak kullanılmışlardı. Zaman içerisindeki genetik değişim ile evlerde beslenen bir tür haline geldi.
Oyunları, koşuşturmaları, sahibi ile vakit geçirmeyi çok seven bu tür evde yaşamaya çok uygundur ancak ufak çocuklarla problem yaşayabilirler ve ısırma refleksi gösterebilirler. İnatçi bir türdür, sabırlı bir eğitim ve yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirmek gerekir. Gururlu ve dominant bir yapısı vardır, cüssesine bakmaksızın tüm köpeklere karşı üstlünlük kurma çabası ve kavga eğilimleri vardır. Sahibini koruma güdüsü de çok baskındır, sahibini savunmak gerektiğinde hiç tereddüt etmez. Sahibine çok düşkündür, kucakta gezmeye bayılırlar ve ilgi odağı olmak çok hoşlarına gider. Arka ayaklarının üstünde yürümeyi de çok severler.
Her renkte Pomeranian olabilir, tüyleri çift katmanlıdır ve bakımı çok önemlidir, her hafta hatta her gün fırçalamak gerekir. Göz ve diş bakımları da aksatılmamalıdır, oldukça hassas bir türdür.
Boyları 15-30 cm arasında değişirken, kiloları 1-5 kg arasında değişmektedir.