Patiler hakkında her şey…

SAMOYED

SAMOYED

Kibar, sevecen, arkadaş canlısı bir tür olan Samoyedlerin anavatanı Sibiryadır. Bölge halkı tarafından; kızak çekme, balıkçılık, avcılık ve sürüyü kontrol etme gibi görevlerde kullanılmışlardır. Bembeyaz tüy yapısı ve gülümseyen yüz ifadeleri ile oldukça şirin ve güzel bir görüntüye sahiptir. Huskylerde olduğu gibi, havlamak yerine ulumayı tercih ettikleri de görülür.
İnsanlar ve çocuklarla iletişimi iyidir ama diğer köpeklere karşı üstünlük kurmak ve baskın gelmek ister, bu gibi durumlarda agresif ve kavgacı bir tutum sergileyebilir.
Eğitimi zor olmasada inatçıdırlar ve çabuk sıkılırlar, eğitimlerini sürekli aynı şeyleri tekrar yerine çeşitlendirmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Tek bir kişiye bağlanma eğilimindediler, itaat eğitimini mutlaka almalıdır ve sizi patron olarak kabul etmelidir, aksi halde size uymak yerine, sizi kendisine uydurmaya çalışacaktır.
Avcı genleri olduğu için tasmasız gezerken taşkınlıklar yapabilir, hedef seçebileceği canlıların olduğu ortamlara gidiyorsanız ekstra dikkatli olmalısınız.
Soğuk iklim köpeğidir ve aşırı sıcak iklime sahip bölgelerde iseniz Samoyed edinmemelisiniz. Evde beslenmesi mümkündür fakat sık sık ve yüksek tonda havladıklarından çevrenizdekiler rahatsız olabilirler.
Oldukça enerjik ve yorulmak bilmez bir tür olduğundan günlük egzersiz ihtiyacı fazladır, uzun yürüyüşler hatta koşular gerekir. Siz bisikletinizle gezerken size eşlik edebilir. Meraklı ve keşif seven bir tür olduğundan, bahçede bakacağınız durumlarda; çitler yeterli uzunluğa ve dayanlıklılığa sahip olmalıdır, aksi halde zıplayıp ya da kazıp kaçabilirler.
Boyları, 50-60 cm arasında değişirken, kiloları 15-35 kg arasında değişmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir