Patiler hakkında her şey…

SHIH TZU

SHIH TZU

Anavatını Çin olan Shih Tzu; özgür ruhlu, neşeli, oyuncu, meraklı, sosyal ve zeki bir köpektir. Asil ve hoş bir duruşu vardır. Kadim Çin İmparatorluklarının sembol köpeklerindendir. Olumsuz özellikleri; inatçı, dominant ve kibirli olmalarıdır.
İnsanlar, çocuklar, diğer evciller ve köpeklerle uyumu iyidir fakat evin birincil köpeği iken yanına yeni evcil alırsanız kıskançlık ve agresiflik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra inatlaşılırsa ısırma girişimde bulunabilirler. Sahiplenme, savunma güdüleri yüksektir ve çok dikkatli bir köpektir, en ufak bir sese, harekete anında tepki verirler. Boyutundan beklenmeyecek kadar yüksek tonda havlarlar ve bu ses tonu dışardan gelen tehlikelere karşı ön savunma mekanizması görür, kapıyı zorlayan bir hırsız içeride büyük bir köpek olduğunu düşünüp cayabilir. Alt köpek dişleri üst dişlerinden daha uzundur.
Sıcak havaları pek sevmezler, egzersiz ihtiyaçlarını evdeki ufak oyunlarla karşılayabilirsiniz. Tembelleşmeye müsait bir türdür ve bu obeziteye sebep olabilir, porsiyonlara ve egzersizlere dikkat etmelisiniz.
Şımarmaya, kontrolden çıkmaya çok müsait bir türdür, bir kez ipin ucunu kaçırırsanız geri dönüşü ve itaati tekrar sağlaması en zor ırklardandır, yavruluk döneminden itibaren kontrolü elinizden bırakmamalısınız.
Neredeyse hiç tüy dökmezler ve tüyleri sürekli uzamaya devam eder. Özellikle göz, kulak çevresindeki ve patilerindeki tüylerin temizliğine, uzunluğuna dikkat edilmelidir. Göz çevresindeki tüyler toka ile arkaya tutturulabilir. Yemek yedikten sonra yüz ve ağız çevresi temizlenmelidir. Tüyleri her gün mutlaka taranmalıdır. Ayda bir profesyonel tüy bakımı yaptırmanız gerekebilir ayrıca tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.
Boyları 20-27 cm arasında değişirken, kiloları; 3-8 kg arasında değişmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir